RGB ve CMYK

RGB arasındaki farklar
Hem RGB hem de CMYK iki tür renk sisteminin kısaltmalarını temsil eder. RGB ve CMYK arasındaki birincil fark, ilkinin dijital görünüm için kullanılması ve ikincisinin baskı dünyasının temsilcisi olmasıdır.
RGB veya kırmızı çevre dostu mavi-bilgisayar monitörleri, video sistemleri, TV, cep telefonu, vb. İçin kullanılan renk alanını temsil eder. RGB renk sistemi aşağıdakilerden oluşur:%100 kırmızı+%100 yeşil+%100 mavi = beyaz. Siyah için yer yok.
RGB’nin özellikleri: – katkı renkleri; – canlı tonlar; – 3 kanal: kırmızı, yeşil, mavi. – Daha küçük veri boyutları.
Cmyk
CMYK renk sistemi, Canan, Macenta, Sarı ve K siyah içindir. %100 CIAN+%100 MAGENTA+%100 Sarı =%100 saf siyah olmayan bir siyah, ancak koyu gri. K (siyah) renk sistemine ekleyerek, sonuç, üç renk kombinasyonunun sonucu% 100 beyaz olduğunda, tıpkı RGB’nin durumunda olduğu gibi en iyi siyah olacaktır.
CMYK’nın özellikleri: – Çıkarma renkleri; – harika tonlar; – Basılı Medya için Tek Yöntem – 4 Kanal: Canan, Macenta, Sarı, Siyah.
Farklılıklar
Bu nedenle, herhangi bir kişi bir tarzda bir stil ve dijital dünyada tutmak için araçlar başlatırsa, hangi programı kullanırsanız kullanın, Photoshop, Adobe Illustrator, Corel Draw veya Quark Express kullanırsanız kullanın, RGB modunu kullanmanız uygundur. Ancak, işiniz yazdırma amaçlı ise, en iyi yöntem, kağıt üzerinde göstereceği yönteme bir göz atmak için önce CMYK moduna dönüştürmektir. Her neyse, bir bilgisayar ekranında (örneğin) gördüğünüz bir resim ve aynı resim arasında en iyi eşleşme elde etmek imkansızdır. Bu durumda, kağıt üzerindeki resmin renklerini etkileyebilecek bazı noktalar vardır: ekran ayarlarının yapıldığı yöntem, kağıdın kalitesi, beyaz derecesi, parlak veya düz ise. İmkansız olsa bile, veri modunu CMYK olarak değiştirerek/dönüştürerek ekrana en yakın eşleşmeyi mümkün olduğunca alabilirsiniz. Tam burada Photoshop ve Adobe Illustrator için iki örnek var.
Adobe Photoshop
Veriler zaten varsa, menü seçeneklerine uymayı seçin: resim> modu> cmyk.

Yeni bir veriye başlarken, Tamam’ı tıklamadan önce mod için CMYK’yı seçin.

Adobe Illustrator
Mevcut bir veri için Düzenle> Tüm seç’i seçin, sonra Filter> Renkler> CMYK’ya dönüştürün.

Yeni bir dosya için Veri> Yeni’yi seçin ve renk modu için CMYK renkini seçin.

0/5 (0 yorum)

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *